licznik elektroniczny

Inteligentny licznik to cyfrowy licznik energii elektrycznej, który mierzy energię elektryczną dopływającą i wypływającą z domu w 30-minutowych odstępach. Liczniki energii elektrycznej starszego typu mierzą tylko pasywną akumulację i mogą wyświetlać  ilość zużytej energii elektrycznej między trzymiesięcznymi ręcznymi odczytami.

Cyfrowe liczniki interwałowe konta liczniki inteligentne

Cyfrowe liczniki interwałowe mogą również rejestrować zużycie energii elektrycznej w 30-minutowych odstępach, ale w przeciwieństwie do inteligentnych liczników nie są w stanie przekazać tych danych dostawcy. Liczniki interwałów umożliwiają wycenę czasu użytkowania, ale nadal trzeba je odczytać lub pobrać informacje.

Jak działają inteligentne liczniki?

Schemat działania inteligentnych liczników jest różny w zależności od tego, czy mierzą energię elektryczną, czy gaz. Inteligentny licznik energii elektrycznej jest podłączony do sieci i monitoruje zużycie energii w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony inteligentny licznik gazu jest zasilany z baterii i przez większość czasu jest w stanie hibernacji – aktywuje się co pół godziny, aby wysłać odczyt przez licznik energii elektrycznej.

Inteligentny licznik energii elektrycznej łączy się z ogólnokrajową bezpieczną siecią, podobną do sieci telefonii komórkowej, która przesyła informacje o zużyciu gazu i energii elektrycznej bezpośrednio do dostawcy energii.

Korzyści z montażu inteligentnego licznika

Inteligentny licznik do duże udogodnienie technologiczne, które pozwala ujawnić bardziej szczegółowe dane dotyczące zużycia energii, co może pomóc w znalezieniu sposobów na zwiększenie efektywności energetycznej. Co więcej, pozwala na lepsze monitorowanie jakości dostaw energii elektrycznej, w tym przerw w dostawach, co może ułatwić analizę danych w celu znalezienia tańszych planów energetycznych. Dzięki ujawnieniu danych dotyczących użytkowania użytkownicy mają unikalną możliwość zaprojektowania odpowiednich systemów solarnych i zmiany trybu dostarczania energii na potrzeby gospodarstwa domowego.