wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii

Aby w pełni wykorzystać możliwości akumulatora i zapewnić mu długą żywotność, należy o niego dbać, co obejmuje także zapobieganie samorozładowaniu. Poniżej przedstawiamy jak to zrobić.

Ogólne zasady ładowania akumulatora litowo-jonowego

Żaden akumulator nie działa dobrze w ekstremalnych temperaturach. Akumulatora nie powinno się ładować w otoczeniu o ujemnej temperaturze, znacznie łatwiej ładowanie przebiegnie w umiarkowanej temperaturze. Dodatkowo warto odłączyć akumulator zanim ten naładuje się w pełni, co znacząco przedłuży jego żywotność. W razie nagrzania się akumulatora należy odłączyć zasilacz i poczekać aż sprzęt ostygnie. W przypadku planowanej dłuższej przerwy w użytkowaniu akumulator warto naładować nawet jeśli jest naładowany powyżej 50%. Wszystko to wpłynie na przedłużenie żywotności akumulatora, a także zminimalizuje jego samorozładowanie w wyniku zużycia.

Jak zapobiegać samorozładowaniu akumulatora?

Każdy akumulator bardzo szybko rozładowuje się w ekstremalnie wysokich temperaturach, czego przykładem są akumulatory samochodowe: auto pozostawione na słońcu nagrzewa się, a pod maską zazwyczaj jest o wiele goręcej, co skutkuje rozładowaniem akumulatora. Podobnie jest z akumulatorami przemysłowymi, dlatego należy zapewnić im umiarkowaną temperaturę pracy, chociaż w przeciwieństwie do ładowania, akumulator może bez problemu pracować na mrozie nawet do -20 stopni. Utrzymywanie akumulatora w czystości również pomaga ograniczyć proces jego samorozładowania.

Decydując się na zakup akumulatora, warto postawić na nowoczesne rozwiązania i najwyższej jakości komponenty. Na jakość oferowanych przez nas akumulatorów zwracamy szczególną uwagę, ponieważ skutkuje to dłuższym czasem użytkowania akumulatora i jego zmniejszoną tendencja do samorozładowania.