bateria do wkrętarki

Coraz więcej osób sięga po elektronarzędzia bezprzewodowe – poręczne, zawsze gotowe do użycia i gwarantujące większą wydajność. Produkty te są preferowane, ponieważ zapewniają większą swobodę ruchu, a także skracają czas przygotowania miejsca pracy. Sprawdźmy, jak dobrać odpowiednie baterie do narzędzi, aby cieszyć się ich maksymalną żywotnością.

Elektronarzędzia bezprzewodowe – wyzwania

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na narzędzia bezprzewodowe poszerzyła się gama narzędzi zasilanych akumulatorami. Wybór elektronarzędzi akumulatorowych obejmuje zarówno urządzenia podstawowe, takie jak wiertarki i wkrętarki, jak i narzędzia pomocnicze m.in. szlifierki, frezarki, strugarki czy piły łańcuchowe. Niestety, narzędzia elektryczne mają różne właściwości, w związku z czym użytkownicy mogą napotkać pewne trudności podczas korzystania z akumulatorów o różnych napięciach – zwłaszcza w przypadku niezgodnych akumulatorów i ładowarek.

Od czego zależy żywotność baterii?

Żywotność baterii zależy od liczby cykli ładowania, które różnią się w zależności od typu baterii, producenta i warunków użytkowania. Zdecydowanie najlepszym wyborem są ogniwa o bardzo niskiej impedancji, które sprawiają, że baterie nie przegrzewają się i nie są przeciążane nawet przy użyciu najmocniejszych narzędzi. Pozwala to zarówno na zwiększenie autonomii baterii, jak i na wydłużenie jej żywotności.

Typy akumulatorów do elektronarzędzi

Akumulatory NiCd to akumulatory „starszej generacji” – są na ogół cięższe i ładują się dłużej. Akumulatorem równoważnym jest akumulator NiMh, który niestety na swoje wady – jest wrażliwy na samorozładowanie i może okazać się niewystarczający przy wykonywaniu intensywnych prac. Technologia litowo-jonowa to znacznie nowszy wynalazek; tego rodzaju akumulatory są używane w wielu współczesnych elektronarzędziach. Technologia litowo-jonowa oferuje szeroki zakres korzyści, w tym długi czas pracy, niewielką wagę i trwałość – to idealna technologia dla akumulatora do elektronarzędzi.