akumulator elektryczny

Akumulatory elektryczne kojarzymy głównie z samochodami. Jednak tego typu pojazdy nie są jedynymi maszynami, w których wykorzystuje się akumulatory. Urządzenia te znajdują swoje zastosowanie także w różnego rodzaju procesach przemysłowych. Oczywiście to, gdzie zostanie wykorzystany dany akumulator, wpływa na jego właściwości. Istnieją jednak pewne aspekty, które łączą wszystkie akumulatory, niezależnie od tego, gdzie są one stosowane. Jedną z takich rzeczy jest możliwość samoczynnego rozładowania się urządzenia.

Dobrze znamy sytuację, w której rozładowuje się akumulator samochodowy. To, że zaczynają się z nim problemy, można poznać po tym, że pojawiają się kłopoty z uruchomieniem silnika. Akumulator jest bowiem wykorzystywany właśnie do tej czynności. Jeśli na drodze do jej wykonania stają przeszkody, jest to sygnałem, że akumulator może się rozładowywać. Podobnie jest w procesach przemysłowych.

Poszczególne przyczyny

Dlaczego akumulator się rozładowuje? Najprościej rzecz ujmując – dlatego, że ma on ograniczone zasoby energii. Zasadniczo akumulator przygotowany jest na to, aby działać przez określony czas. Dlatego też warto pamiętać, kiedy upływa termin ważności urządzenia i być przygotowanym na jego wymianę. Pewne okoliczności mogą jednak spowodować, że akumulator wyczerpie się szybciej. Na jego żywotność wpływa między innymi temperatura. Generalnie akumulator elektryczny przystosowany jest do tego, żeby działać warunkach, w których kreska na termometrze oscyluje w okolicach określonej liczby stopni. Jeśli jednak dochodzi do drastycznego spadku lub drastycznego wzrostu temperatury, może to powodować szybsze zużycie się akumulatora. Jakie jeszcze sytuacje doprowadzają do rozładowania tego urządzenia?

  • duży pobór prądu po wyłączeniu silnika
  • długi postój urządzenia zasilanego akumulatorem
  • pozostawienie włączonego odbiornika prądu
  • nieprawidłowy dobór baterii

Jak widać, powodów zużycia się akumulatora jest dość sporo. Dlatego bardzo ważne jest, aby prawidłowo eksploatować to urządzenie i pamiętać o wszystkich czynnikach, które mogą wpłynąć na jego szybsze rozładowanie.