bateria

Efekt pamięci jest wadą, której obawia się wielu naszych klientów gdy mowa jest o nowoczesnych zastosowaniach baterii. Dlatego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, postanowiliśmy w tym wpisie blogowym skrótowo opisać to zjawisko oraz jego występowanie w różnych rodzajach akumulatorów.

Na czym polega efekt pamięci?

Efekt pamięci to zespół zjawisk występujących w pewnych rodzajach akumulatorów, którego efektem jest utrata ich pojemności. Pojawia się on, gdy akumulator zostanie naładowany gdy będzie posiadać w sobie jeszcze pewną ilość energii. Na skutek zmian chemicznych akumulator „zapamięta” ładunek i od tej pory po oddaniu tego ładunku będzie następował skokowy spadek napięcia do poziomu bliskiemu zeru. Sprawi to, że większość sprzętów nie będzie w stanie działać po podłączeniu do takiego akumulatora, mimo że teoretycznie będzie on posiadał spory zapas  energii, w praktyce nie będzie można z niej skorzystać.

Jakich rodzai akumulatorów dotyczy efekt pamięci?

Efekt ten w praktyce nie dotyczy obecnie najpowszechniejszych ogniw litowo-jonowych oraz litowo — polimerowych. W 2013 roku pojawiło się badanie, które stwierdziło występowanie efektu w ogniwach litowo — jonowych, jednak jest on w nich niewielki (został wykryty dopiero w laboratorium) i nie ma najmniejszego wpływu na codzienne użytkowanie. W zdecydowanej większości efekt pamięci jest obserwowany w akumulatorach niklowo-kadmowych (Ni-Ca) oraz niklowo-metalowo-wodorkowych (Ni-MH). Za jego powstawanie odpowiedzialne jest formowanie się kryształów kadmu na elektrodach kadmowych wskutek ich niepełnego wykorzystania oraz powstawanie na elektrodzie niklowej warstwy stopów niklu z kadmem.

Usuwanie efektu pamięci

Co ważne, efekt pamięci nie jest zjawiskiem trwałym. W większości przypadków można go usunąć, rozładowując kompletnie akumulator za pomocą prostego urządzenia, na przykład latarki, a następnie ładując go maksymalnej pojemności. Taki zabieg nazywa się formowaniem. Wszystko jednak wskazuje na to, że wraz z rosnącą popularnością i spadkiem cen baterii litowych efekt ten niedługo kompletnie odejdzie w zapomnienie.