akumulator litowo-jonowy na białym tle

Akumulatory litowo jonowe są stałym elementem naszego otoczenia. Ze względu na swoją niewielką wagę są powszechnie stosowane w laptopach, smartfonach czy autach elektrycznych. Niewiele osób wie jednak, jak taki akumulator jest zbudowany. Postaramy się przybliżyć to w tym artykule.

Z czego składa się ogniwo litowo-jonowe?

Akumulator litowo jonowy, składa się (jak każdy akumulator) z katody, anody, separatora i elektrolitu. W ogniwach litowych rolę elektrolitu zawsze spełniają sole litu. Z kolei elektrody i separator wykonywane są z różnych materiałów, zależnie od technologii wytwarzania, producenta, ceny, przeznaczenia ogniwa czy wydajności rozwiązania. Warto tu wymienić grafit, cynę, kobalt, krzem czy wanad, którymi pokrywane są miedziane i aluminiowe folie. Polimery pełnią rolę separatorów, ich rolą jest izolacja od siebie elektrod, przy jednoczesnym umożliwieniu przepływu elektrolitu. Paski folii rozdzielone polimerem są układane na sobie, ściśle zwijane i zamykane w obudowie, która jest następnie zalewana solami litu.

Battery packi — pakiety akumulatorowe

Coraz częściej można spotkać się z tzw. battery packami. Battery pack to nic innego jak wiele identycznych ogniw litowo jonowych, rozmiarów zbliżonych do baterii AAA, połączonych razem w jeden duży akumulator. Takie rozwiązanie pozwala na łączenie małych, masowo produkowanych ogniw w duże akumulatory o pożądanych właściwościach. Dodatkowo pozwala ono na ograniczenie kosztów, redukcję zagrożeń, wbudowanie dodatkowej elektroniki i łatwą naprawę. To właśnie takie akumulatory do urządzeń przemysłowych są stosowane w systemach zasilania awaryjnego w przemyśle, magazynach energii czy autach elektrycznych.

Nasza firma jest producentem akumulatorów przemysłowych i bateriowych systemów zasilania. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.