baterie

Baterie litowo-manganowe  są powszechnie używane w życiu codziennym. Wyjaśniamy, czym są i jakie zalety wpłynęły na ich tak szerokie zastosowanie.

Czym są baterie litowo-manganowe?

Bateria litowo-manganowa, nazywana również akumulatorem litowo-manganowym, jest rodzajem akumulatora elektrycznego. Jej działanie opiera się na tym, że przy rozładowywaniu akumulatora jony litu przemieszczają się z elektrody ujemnej, czyli anody, poprzez elektrolit organiczny do elektrody dodatniej, czyli katody, gdy elektrony przepływają przez zewnętrzny obwód. Natomiast podczas ładowania baterii kierunek ruchu jonów jest odwrotny. Ich znamionowe napięcie wynosi 3 V.

Zalety baterii litowo-manganowych

Baterie litowo-manganowe są popularne przede wszystkim przed dużą wydajność, zwłaszcza w porównaniu do zwykłych baterii alkalicznych. Przez to zapewniają dłuższą pracę urządzenia, które zasilają. Mogą być stosowanie w wielu różnych urządzeniach: od telefonów komórkowych po samochody elektryczne. Baterie litowo-manganowe można ładować przez USB lub gniazdo sieciowe. Baterie te charakteryzują się niskim współczynnikiem samorozładowania, co oznacza, że można je przechowywać kilka lat bez utraty energii. Kolejną zaletą baterii litowo-manganowych jest łatwość ich wymiany. Mogą pracować w zakresie temperatur od -40°C do +65°C

Zastosowania baterii litowo-manganowych

Baterie litowo-manganowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie należy ograniczyć masę urządzenia, ale jednocześnie zachować wysoką pojemność baterii. Są często stosowane jako baterie przemysłowe. Z tego względu często wykorzystuje się je do podtrzymywania pamięci w zegarach, kamerach, aparatach, kalkulatorach, komputerach czy systemach transmisyjnych, a więc urządzeniach, które wymagają niezawodności w działaniu. Są stosowane także w urządzeniach powszechnego codziennego użytku takich jak telefony komórkowe.