przemysłowe baterie

Zwykłe baterie możemy znaleźć w praktycznie każdym domu. Zasilają małe sprzęty jak piloty, lampki, zabawki czy inne przedmioty codziennego użytku. Ich większe odpowiedniki nazywane są bateriami przemysłowymi, i mogą być używane tylko i wyłącznie w celach zawodowych. Podobna zasada dotyczy akumulatorów.

Gdzie stosowane są baterie przemysłowe?

Ten rodzaj baterii możemy znaleźć w wielu różnych sprzętach i urządzeniach. Baterie przemysłowe stosowane są w pojazdach zasilanych energią elektryczną i w przemyśle. Wykorzystuje się je w awaryjnych systemach zasilających działających na terenach szpitala, lotniska czy biurowców, a także na platformach wiertniczych, lokalizatorach GPS, maszynach czyszczących,  w sygnalizatorach dla pociągów i samochodów i w latarniach morskich. Znajdują również zastosowanie jako awaryjne zasilanie drzwi elektrycznych, zasilanie do urządzeń pomiarowych i w sprzęcie fotowoltaicznym. Latarki górnicze i nurkowe, profesjonalny sprzęt wideo stosowany w stacjach telewizyjnych, podręczne terminale płatnicze i czytniki kodów kreskowych również zasilane są bateriami przemysłowymi. Ich ogromną zaletą jest duża wydajność energetyczna, jak i również przyjazność środowisku. Materiały, z których powstają baterie przemysłowe w całości poddawane są recyklingowi.

Jak zbudowana jest bateria przemysłowa?

Jej budowa jest zbliżona do najzwyklejszego akumulatora. Składa się z jednego lub więcej ogniw, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego napięcia zasilania. Ogniwa możemy podzielić na pierwotne i wtórne. W bateriach wykorzystuje się przede wszystkim ogniwa pierwotne, w których zachodzi nieodwracalna reakcja chemiczna, przez co ogniwa się wyczerpują a bateria traci swoje właściwości. W akumulatorach znajdują się ogniwa wtórne, w których ta reakcja ulega odwróceniu, a akumulator można ponownie naładować. Na rynku dostępne są dwa rodzaje baterii przemysłowych: baterie alkaliczne i baterie litowe. Baterie alkaliczne wyróżniają się działaniem nawet w trudnych warunkach, natomiast baterie litowe cechują się wysoką żywotnością. Wraz z rozwojem przemysłu rozwijają się baterie. Obecnie ich żywotność i wytrzymałość na niesprzyjające warunki atmosferyczne jest o wiele wyższa niż jeszcze kilkanaście lat temu.