Logo Westerberg
Aktualności

Czym różnią się od siebie baterie cylindryczne i spiralne?

wiele kolorowych różnych baterii

Czym różnią się od siebie baterie cylindryczne i spiralne?

Maszyny i urządzenia wykorzystywane w przemyśle w wielu przypadkach potrzebują zewnętrznego źródła zasilania, które będzie dostarczało napięcie niezależnie od tego, czy sprzęt jest podłączony do sieci, czy też nie. Sposobem na uzyskanie prądu stałego o odpowiednich parametrach są baterie przemysłowe, które znajdują zastosowanie m.in. do podtrzymywania pracy układów elektronicznych stosowanych w aparaturze pomiarowej i mobilnej. W zależności od potrzeb korzysta się z baterii różniących się użytą substancją pozwalającą na magazynowanie energii, a także rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Przekonajmy się, jakie baterie są instalowane najpowszechniej i sprawdźmy, co może je różnić pod względem budowy.

Rodzaje baterii przemysłowych

Najpopularniejsze rodzaje baterii przemysłowych to baterie alkaliczne i litowe. Baterie alkaliczne charakteryzują się możliwością dostarczania dużej mocy, znaczną pojemnością oraz utrzymywaniem stabilnych parametrów dostarczanego prądu także przy większych obciążeniach. Sprawdzają się również przy podwyższonych lub obniżonych temperaturach. W bateriach alkalicznych uwalnianie energii zachodzi w wyniku reakcji chemicznych przebiegających między katodą z tlenku manganu, sproszkowanego węgla i wodorotlenku potasu będącego elektrolitem a anodą zrobioną z mieszanki cynku, wodnego roztworu wodorotlenku potasu i tlenku cynku. Baterie litowe cechują się wykorzystywaniem litu zamiast cynku. Pierwiastek ten ma wysoki potencjał standardowy, dzięki czemu bateria może uzyskiwać sporą moc, dużą pojemność i pracować w szerokim zakresie temperatur, jednocześnie zachowując swe właściwości przez długi czas.

Elektrody cylindryczne vs spiralne

Baterie zawierają nie tylko różne substancje będące anodami i katodami, ale także mają elektrody o rozmaitym kształcie. Stosowane są elektrody cylindryczne oraz spiralne. W przypadku elektrod spiralnych uzyskuje się znaczną powierzchnię, która obniża impedancję zastosowanego elektrolitu, a więc stawiany opór, pozwalając na uzyskanie dużej ilości energii w krótkim czasie. Oznacza to jednak zmniejszenie gęstości energii i ograniczenie żywotności. Ogniwa z elektrodami cylindrycznymi mają natomiast wyższą gęstość energii, wysoką żywotność i znacznie obniżony współczynnik samorozładowania.